Чому німці, а не германці? І ті, і інші!


Опубликованно 05.11.2018 00:12

Чому німці, а не германці? І ті, і інші!

Походження назв народів і країн часом приховано таємницями і загадками, розв'язати які повністю не в силах самі знаючі лінгвісти та історики світу. Але ми все-таки спробуємо розібратися, що до чого стосовно німців-германців. Чому німці, а не германці чи навпаки? Не говорить – значить німий. Логічно?

Найпоширенішою точкою зору в слов'янському мовознавстві з приводу найменування представника войовничих племен з північного заходу від проживання слов'ян вважається цілком буденна річ. Так звідки назва "німець"? Всі, хто не може говорити на слов'янських наріччях, де-факто німі. Всі слов'яни називають таких німцям. У якийсь тривалий період (ще в часи Гоголя) всі народи Західної Європи називалися в просторіччі німцями, а всі їхні країни разом узяті – Неметчиной. Ось чому тоді німці, а не германці?

І те, що самі німці називають себе просто "людьми" (древненемецкое – "дойч"), не мало ніякого значення не тільки для слов'ян. Куди більше в ходу у сусідніх народів були найменування по німецькому племені, з яким найчастіше доводилося спілкуватися: аллеманы (алламаны), саски (сакси), баравски (бавары)... Тому версія про те, що німці стали німцями в честь племені неметов, а "німота" приклеїлася за співзвуччям і "змістом". Ось чому німці, а не германці.

Соседия, тобто Німеччина

Вище ми часто вживаємо слово "німецький" щодо німців. Звідки воно взялося?

Знову ж нікого не хвилювало і не хвилює досі, що самі німці називають свою країну "Землею людей" (Дойчланд). Частіше її називають Німеччиною. Це назва ввели в ужиток римляни, які назвали країну на північ від Римської імперії, населену войовничими вар-вар-ами (окремо написано, щоб оцінити схожість цього латинського за походженням слова зі звуковим строєм німецької мови). Підкорити їх, на відміну від галлів, так і не вдалося, а в кінці кінців вони і зовсім остаточно добили Імперію, роздирається внутрішніми чварами.

Походження слова "Німеччина" – загадка. Прямий ниточки ні, ні тому вчені потягнули за все, що допомогли б хоч якось прив'язати слово до дійсності. "Повилазило" древнекельтское слово "гейрд", що означає "сусід". Ну що ж, і для галлів, і для римлян ця земля сусідня. Зійде?

Так і повелося з часів Юлія Цезаря: племена в Німеччині – німецькі, а потім вже аллеманы, сакси, лонгбарды, пруси, бавары та інші, включаючи неметов. Тобто всі вони германці. Сподіваємося, що тепер зрозуміло, чому германців називають німцями.

Германці

Германські племена, будучи спільністю дуже активною, войовничої і агресивною, досить швидко заселили (завоювали, підпорядкували) майже весь північ європейського континенту: на заході потіснили галлів, на сході – слов'ян, стали господарями на британському Альбіоні і в Скандинавії.

На цих землях на основі племен виникали і зникали нові держави й нові мови, але всі їх досі пов'язує спорідненість – кровне, культурне і мовне. Тому з точки зору лінгвістів, антропологів і культурологів германці - це не тільки німці.

Народи-германці: Німці. Англійці. Голландці. Фризи. Данці. Норвежці. Шведи. Австрійці. Ісландці. Африканери. Бури.

Тому не так складно скласти і список країн, які можна назвати німецькими. В їх число потраплять навіть Сполучені штати Америки з англійською мовою і базової англо-саксонської культурою та великою кількістю громадян німецького походження.

Сподіваємося, що до цього місця ви, зрозуміли різницю між поняттями "німці" і "германці". І все одно багато хто задається питанням про те, чому німці, а не германці. Єдина Німеччина: німці, що германці

Незважаючи на те, що самі німці дуже давно усвідомили свою спільність, єдиного німецького держави зібрати якось не виходило. Спроба могутнього Карла Великого зробити це в історичній перспективі закінчилася провалом. Мабуть, позначалися давні традиції незалежності окремих племен. На практиці Німеччина являла собою клаптева ковдра з близько десятка міст-держав (земель). В ті часи сказати "німець" – це мало що сказати. Треба було уточнювати. Із Саксонії? З Бранденбурга?

Найдивовижніше, що крихтах в цілому успішно вдавалося лавірувати в політиці та економіці серед таких гігантів, як Франція, Швеція, Англія і Росія, а Пруссія навіть представляла у військовому відношенні для них серйозного суперника. Після наполеонівських воєн, коли німецькі держави стали розмінними монетами у суперечці гігантів, а сама Німеччина перетворилася в їх поля битв і ледь не стала частиною чийсь території, до німців прийшло розуміння, що краще для загального блага об'єднатися. В кінці XIX століття вони зробили це, а в інших народів виникла. Це у німців "дойч" і є "дойч". А як назвати одним словом, якщо слово "німці" раніше втратило актуальність, всіх цих об'єдналися прусаків, вертембержцев, ганноверцев, баварців, саксонців, гольштейнцев? Правильно! Германці! "Брати": росіяни, британці, індійці, казахстанці...

За цим же принципом часто іменувалися і іменуються громадяни великих багатонаціональних держав. Наприклад, громадяни Росії – росіяни. Не всі ж вони росіяни? Так само як не всі британці – англійці. Не всі люди, які мають паспорт Казахстану, казахи. Жителя Індії простіше назвати індійцем, ніж розбиратися в численних народності цієї країни. З цієї ж причини громадян зниклої нині Югославії називали югославами, які після розпаду країни кудись пропали, знову ставши сербами, хорватами, словенцями, боснійцями, македонцями, чорногорцями, та ще і косоварами-албанцями в додачу.

Германці: новий виток

Нині слово "німець", напевно, знову набирається актуальності в зв'язку з тим, що в Німеччині зросло число громадян не німецького походження.

Ну от, наприклад, не повертається язик назвати таких відомих футболістів, які грають за збірну Німеччини, як чорношкірий Кевін Боатенг і турків Месут Озіл, німцями.

Не будемо ж ми слідувати сегрегативным словами в німецькій мові, в якому сучасні явища породили поняття "биодойч" ("біологічний німець") і явно принизливу – "пассдойч" ("паспортний німець", "німець за паспортом")? Тому нехай Боатенг і Озіл будуть краще германцями.

Тому й складається враження, що на питання про те, чому в Німеччині живуть німці, а не германці, важко буде відповісти. В цей же час ми відповімо на нього так:

– Чому в Німеччині німці, а не германці?

– Так просто це багатовікова мовна традиція, виняток з правил, за якими в російській мові утворюються слова, що позначають жителів країн.

Світила ж лінгвістики вважають слова "німець" і "німець" синонімами, але друге слово краще вживати, коли потрібно підкреслити державність, а також коли мова йде про не етнічному німця, але про громадянина Німеччини. Автор: Сергій А Сосєдов 21 Липня 2018Категория: Новости