Як підготуватися до народження дитини: необхідні речі, документи, психологічна підготовка


Опубликованно 14.09.2018 15:06

Як підготуватися до народження дитини: необхідні речі, документи, психологічна підготовка

Підготовка до народження дитини – це дуже непростий і водночас цікавий процес, який має безліч аспектів. Сьогодні майбутні мами не відчувають нестачі в інформації про вагітності і майбутніх пологів, проте акушери стверджують, що по-справжньому підготовлених породіль вони бачать одиниці. Лікарі пов'язують цей феномен з певною однобокістю у підготовці жінок до народження дитини. Інформацію дається таким чином, що вагітні часто вважають її навіть надмірно тривожить. Деякі визнаються на форумах, що в результаті все виявилося зовсім іншим, ніж подавалося на курсах.

Якщо ви хочете стати мамою здорового малюка, то про те, як підготуватися до народження дитини, повинні замислитися задовго до того, як на тісті з'являться заповітні дві смужки. Подібний підхід практикують рідкісні матусі, але саме він, як показує практика, стає самим правильним і виправданим варіантом з усіх можливих. Сьогодні ми розберемо, коли починати готуватися до народження дитини, які аспекти даного процесу найбільш важливі і як уникнути основних помилок, які схильні робити практично всі майбутні матусі.

Початковий етап підготовки

Про те, за скільки треба готуватися до народження дитини, фахівці ніколи не сперечаються. Вони єдині в своїй думці – майбутня мати повинна планувати свою вагітність і готуватися до неї як мінімум за півроку. Краще, якщо в запасі у неї буде рік. Звичайно, багато наші читачки, що вже знаходяться в положенні, скажуть про те, що їм цей розділ читати вже пізно. Можливо, вони мають рацію. Але тим жінкам, які тільки замислюється про поповнення в родині, цей матеріал стане у нагоді.

Якщо ви хочете справити на світ здорову дитину, підготовка до народження цього дива повинна починатися з складання певного списку. У нього необхідно включити всі аспекти підготовки і строго слідувати певним правилам. Скласти подібний список нескладно, ми пропонуємо його приблизний варіант, а ви зможете внести свої доповнення у вигляді кількох пунктів. Отже, як підготуватися до народження дитини заздалегідь: фізична готовність; нормалізація ваги; зміцнення імунітету; медичні обстеження; матеріальна сторона питання.

Зауважте, ми не акцентуємо увагу читачок на батька малюка. Так як найбільш ймовірно, що під час планової вагітності поруч з жінкою знаходиться турботливий і уважний чоловік, в рівній мірі готовий розділити з нею всю відповідальність за життя майбутнього чоловічка.

Тепер Давайте розберемо всі пункти списку більш докладно. Першою йде фізична активність, і це неспроста. Те, що вагітність і пологи є величезним випробуванням для організму, сьогодні говорять повсюдно. Тому важливо, щоб жінка була добре підготовленою до майбутніх випробувань фізично. Це допоможе їй добре себе почувати протягом всіх дев'яти місяців, легше народити і швидше повернутися в гарну форму після. Як готуватися до народження дитини фізично? Природно, що це простіше робити завчасно.

Почніть з купівлі абонемента в спортивний центр. Нехай перша навантаження буде невеликий – плавайте в басейні, ходіть по біговій доріжці або позаймайтеся на тренажерах. З часом ви помітите, що ваш організм став сильніше і ви готові до більш серйозних занять. Вони можуть бути абсолютно будь-якими, але краще, щоб навантаження відрізнялася різноманітністю. Продовжуйте плавати, освойте йогу, почніть силові тренування з персональним тренером і так далі. Завдяки такому підходу ваше тіло буде повністю підготовлено до майбутнього виношування малюка. Повірте, ви ніколи не пошкодуєте про витрачені у цей період грошах.

Тепер поговоримо про нормалізації ваги. Деякі жінки, які мають з ним проблеми, вважають, що приводити себе у форму до вагітності – це невдячна праця. Адже, на думку більшості, вважається нормою поправлятися під час виношування малюка до двадцяти кілограмів, а значить і до зачаття можна дозволити собі їсти що завгодно. Якщо ви теж так думаєте, то ви абсолютно неправі.

Зайва вага підвищує ризик не виношування дитинчати і знижує шанси на зачаття. Дуже часто жінки, не подбали про приведення себе у форму, за час вагітності набувають масу захворювань і нерідко їм доводиться лягати в лікарню на збереження. Тому не ставитеся до проблеми зайвої ваги поблажливо, тим більше, що жінки, які не мають зайвих кілограмів, народжують швидше і легше. Не варто забувати і про те, що турбота про свою фігуру ще до зачаття малюка формує правильні смакові звички, які позитивно позначаться на розвитку плоду.

Ні для кого не секрет, що за дев'ять місяців перебування в утробі матері дитина з її організму витягає величезна кількість вітамінів, мікроелементів та інших речовин, необхідних йому для здоров'я. Тому мати ще до зачаття повинна створити запаси всіх перерахованих компонентів. Зазвичай жінки роблять це шляхом прийому полівітамінних комплексів, препаратів з кальцієм і окремо вітамінів С і Е. Завдяки цьому піднімається і імунітет майбутньої матері, яка зможе легко протистояти простудним захворювань і епідемій грипу.

Якщо запитати лікаря про те, як підготуватися до народження дитини, то він обов'язково порекомендує приділити чимало уваги медичним обстеженням. Жінці, що планує вагітність, потрібно пройти всіх лікарів і здати аналізи на виявлення різних інфекцій, у тому числі і передаються статевим шляхом. Багато майбутні матері навіть не підозрюють про те, що потребують лікування, та дізнаються про це вже будучи вагітними. А в цей час можливості медики вкрай обмежені.

І в кінці розділу хотілося б поговорити про матеріальну підготовки. Звичайно, у кожної людини поняття фінансової стабільності та достатку розрізняються. Але все ж, плануючи поповнення в сімействі, будьте готові до численним витрат. Вони стосуються не тільки ведення вагітності і покупки приданого для малюка. Для багатьох батьків підготовка до народження дитини включає в себе капітальний ремонт в квартирі, а нерідко і покупку нового житла. Якщо у вас не занадто гарні побутові умови, то задумайтеся про їх поліпшення. Адже під час вагітності робити це буде вже занадто пізно, та й думати про проблеми майбутнім мамам не рекомендується. Чотири напрямки підготовчого процесу

Коли потрібно починати готуватися до народження дитини ми вже з'ясували. Але якщо для вас попередній розділ не є актуальним, так як ви вже вагітні, то це зовсім не означає, що можна розслабитися. Адже жінки, які відчувають у собі нове життя, починають ще більше турбуватися про те, як підготуватися до народження дитини. І тут їм потрібно зосередитися на чотирьох аспектах цього процесу: Інформування. Майбутні мами (а часто і тата) повинні мати чітке уявлення про фізіологію пологів, документах, що регламентують роботу закладу, де з'явиться на світ їх дитина, а також всіх маніпуляціях, які відбуваються в лікарні з новонародженими. Завдяки своїм знанням жінки відчувають себе більш впевнено і позбавляються від великої кількості страхів. Правова сторона питання. Більша частина майбутніх породіль не мають уявлення про свої права, соціальних допомогах, покладених державою, юридичних аспектів оформлення договору з пологовим будинком та інших нюансах. Все це часто викликає нервозність у вагітної жінки і не дає їй насолоджуватися своїм становищем. Оздоровлення. Навіть якщо ви займалися спортом до вагітності, не варто вважати, що фізичне навантаження тепер не для вас. Жінкам, які відчувають себе добре і не має жодних протипоказань, лікарі настійно рекомендують включити в режим дня фізичні вправи. Звичайно, вони повинні бути з урахуванням положення дівчата. Багато майбутні матері з задоволенням плавають у басейні, займаються йогою і освоюють техніки дихання. Психологічна підготовка до народження дитини. Цей аспект багато акушери вважають найважливішим, адже від настрою жінки та її емоційного стану залежать здоров'я дитини і те, як саме будуть проходити пологи. Вже не один рік фахівці стверджують, що вагітні, які відвідували спеціальні курси і цікавилися інформацією на тему того, як психологічно підготуватися до народження дитини, народжували здорових дітей і самі в процесі не отримували жодних травм.

Жінка, яка змогла під час вагітності приділити увагу всім перерахованим аспектів, стане вести більш здоровий спосіб життя, знайде упевненість в собі, а багато хто навіть повністю змінять свій світогляд. У будь-якому випадку відповідь на питання, як готуватися до народження дитини, дає майбутньої матері підійти до найважливішого дня свого життя емоційно і фізично підготовленою, здоровою і з відчуттям внутрішньої гармонії. Але частина жінок, захопившись цим процесом, здійснюють ряд образливих помилок.

Помилкові стратегії при підготовці до пологів

Отже, уявімо, що вам належить підготовка до народження дитини. Що потрібно для цього можна дізнатися в будь-якій жіночій консультації. Однак, занурившись у вивчення нової інформації, жінки починають приміряти на себе певні ролі або вибирати моделі поведінки, які в результаті не дають потрібного результату. Ми коротко опишемо їх, а ви постарайтеся чесно поглянути на себе з боку – можливо, і вам властиві ті ж помилки.

Найбільш часто серед майбутніх матерів зазначається «синдром відмінниці». Жінка перетворюється на якусь подобу школярки, старанно виконує всі завдання. Подібні вагітні завжди вчасно відвідують лікаря, спеціальні курси і є кладезью інформації про пологи. Однак цей процес вони сприймають як своєрідний іспит, до якого треба підійти з усіма вивченими квитками. Жінки з цим синдромом впевнені, що своєю старанністю в буквальному сенсі заслужать благополучний результат пологів без ускладнень і інших проблем. Їх захоплює сам процес та особливості того, як підготуватися до дня народження дитини, але при цьому до реальності вони виявляються абсолютно не готові.

Стратегію «рожеві окуляри» неусвідомлено вибирають багато майбутні мами. Лікарі вважають її однією з найбільш небезпечних для жінки і її дитини. Так як протягом всіх дев'яти місяців вагітна ігнорує будь-яку важливу інформацію, рекомендації лікарів і навіть можливі ускладнення. Жінка впевнена, що все це нісенітниця і насправді у неї буде все добре. Просто тому, що по іншому бути не може. На жаль, під час пологів подібні майбутні матері нерідко впадають у паніку і заважають роботі лікарів.

Стратегія «страуса» теж до незадоволення лікарів досить поширена. Вибравши її, жінки навіть не замислюються про те, коли починати готуватися до народження дитини, так як відчувають перед цим процесом непідробний страх. Їх лякає все, що пов'язане з майбутніми пологами і вони намагаються зовсім забути про цю важливу подію. Подібні майбутні матері зазвичай потрапляють в найближчий пологовий будинок з переймами, не маючи часом на руках навіть обмінної карти. Що потрібно підготувати до народження дитини їм повідомляє лікар з чергової бригади, так як цій стороні свого становища вони нічого не знають.

Надмірне завзяття в підготовці до появи на світ малюка теж не є фактором, що забезпечує вдалий результат. Психологи нерідко називають таких мам «культуристками». Вони захоплено займаються спортом, тренують м'язи тазового дна, так як почули від фахівців, що це допоможе маляті пройти по родових шляхах. Такі матусі можуть проводити в басейні години безперервно, щоб їх дитині було більш комфортно. А вже за інформативної підготовки вони можуть дати фору будь-якому лікарю-акушеру. Жінка-«культуристка» щодня «висить» на форумах і читає будь-яку уявну їй важливу інформацію. З боку даний підхід видається вірним, однак фахівці не бачать в ньому плюсів. Вони відзначають, що надмірні фізичні навантаження призводять до м'язових спазмів під час пологів і заважають малюкові з'явитися на світло. А надлишок інформації не дає в корі головного мозку синтезувати ряд гормонів, необхідних для успішного перебігу родового процесу.

Існують вагітні, вибирають стратегію контролю. Вони не цікавляться форумами, а віддають перевагу серйозній науковій літературі. Жінки читають підручники з акушерства та публікації іменитих професорів, тому намагаються контролювати свою вагітність від і до. Вони в буквальному сенсі слова складають розклад того, що і коли має з ними статися. Навіть самі пологи вони хочуть пройти за планом, не розуміючи, що це природний процес, в якому важливо розслабитися і підкоритися своєму організму.

До неправильним стратегій підготовки відноситься і зосередження на зовнішній атрибутиці. Список того, що потрібно у підготовці до народження дитини, подібні мами складають практично відразу після візиту до лікаря. Періодично він поповнюється новими пунктами. З боку здається, що такі вагітні просто невичерпне джерело енергії. Вони встигають відвідати всі пологового будинку, щоб вибрати найкращий, вивчають біографію акушерів і укладають договір тільки з професійними з них. Крім цього, вони здатні об'їздити більшу частину дитячих магазинів у пошуках певних речей або іграшок. Багато родичі та друзі захоплюються такою енергійною майбутньою мамою, але насправді вона дуже втомлюється від своєї діяльності. За всієї зовнішньої, часом непотрібною метушнею, жінка забуває про емоційну сторону свого стану. Вона не замислюється про те, як морально підготуватися до народження дитини, і пропускає безліч важливих моментів, пов'язаних з вагітністю.

Однією з найнебезпечніших стратегій лікарі вважають прихильність вагітної тим чи іншим догмам. Виходячи з віяння моди або чиїхось рекомендацій, вона розробляє докладний сценарій майбутніх пологів. Це можуть бути водні, домашні пологи або участь у них певного лікаря. За дев'ять місяців вибраний сценарій стає більш чітким, і жінка готовий слідувати тільки йому. Психологічно вона не готова до змін, які цілком вірогідні. Якщо таке трапляється, то жінка впадає в глибоку депресію, що заважає відновленню після пологів.

Психологічна підготовка до народження дитини: особливості та нюанси

Раніше ми перерахували чотири важливих аспекти підготовки до появи на світ малюка. Найбільш простими з них можна вважати інформаційний і юридичний. Потрібні відомості неважко отримати з інтернету і спеціалізованих довідників, а от на інших аспектах хочеться зупинитися більш докладно.

Як морально підготуватися до народження дитини? Про це в тій чи іншій мірі замислюються практично всі майбутні мами. І це не дивно, адже незважаючи на те, що під час вагітності з жінкою відбуваються дивні трансформації, в цей період вона схильна страхам і емоційно нестабільна через гормональної перебудови організму.

Найбільш часто майбутні мами стикаються із змінами настрою, побоювання за життя свого малюка і страхом перед пологами, а також з переоцінкою цінностей. Останній нюанс привносить свою сукупність тривог життя жінки, таких як побоювання не стати хорошою мамою і так далі. Щоб психологічно підготуватися до появи на світ малюка, необхідно чітко розуміти, які фобії були нав'язані або запозичені, а які з них породжені вашою свідомістю. Зробити це можна за допомогою спілкування. Не замикайтеся в собі і частіше проводьте час з близькими та приємними вам людьми.

Дуже важливим для психологічної підготовки є відвідування курсів. Згідно особливостей перебігу вашої вагітності та наявним страхам, можна вибрати певний курс, який допоможе вам впоратися з внутрішніми проблемами.

Не варто забувати і про візуалізації. Поставте всередині себе мету – народити здорового і красивого малюка. Частіше уявляйте, яким він буде, як ви в перший раз побачитеся і які емоції це викличе. З часом страхи підуть на другий план, а всередині буде виникати відчуття радості за будь-якої думки про дитину та пологах.

Розвіяти всі тривоги допоможе і інформація. Зазвичай жінки бояться всього невідомого, адже підготовка до народження другої дитини зазвичай проходить легше і простіше, так як жінка вже точно знає, що буде відбуватися з нею. Вивчіть літературу по вагітності та пологах. Але намагайтеся віддавати перевагу книжкам, де текст написаний з часткою гумору тими авторами, які мають позитивний досвід материнства.

Фізіологічна підготовка

Якщо ваш малюк – запланований, то, швидше за все, ви приділили в процесі підготовки до зачаття чимало часу своєму фізичному стану. Під час вагітності про це теж забувати не варто, а для жінок, які раніше вели малорухливий спосіб життя, нове положення повинно стати приводом для введення в режим дня ряду вправ.

В першу чергу вагітним показано піші прогулянки. Вони зміцнюють м'язовий тонус і сприяють підняття імунітету. До того ж, свіже повітря дуже корисний для дитини.

На будь-якому терміні вагітності можна робити спеціальні вправи. Подібних гімнастичних комплексів чимало, але лікарі радять займатися тільки в групах. Досвідчений фахівець зможе оцінити те, яке навантаження вам можна дати без шкоди для здоров'я. Правильно підібраний комплекс сприяє зміцненню серцево-судинної системи, гармонійному розвитку малюка, знижує ризик ускладнень під час пологів і зменшує відновний період після них.

Фахівці рекомендують зробити фізичне навантаження регулярної та поєднувати її з плаванням. Воно вважається найефективнішою тренуванням для всіх м'язів і одночасно сеансом релаксації для жінки. Масаж і дихальна гімнастика: потрібно проводити подібні сеанси

Уявімо, що у вас повним ходом йде підготовка до народження дитини. Що потрібно знати вагітним про масаж? З приводу цієї процедури ходить багато чуток, а деякі жінки навіть стверджують, що масаж шкідливий для майбутніх матерів і призводить до викидня. Акушери готові розвіяти всі міфи і впевнено говорять про користь масажу для вагітних жінок. Він знімає м'язові напруження та затискачі, біль, зменшує набряки і піднімає настрій. Однак варто враховувати, що процедура для майбутніх матерів повинна виключати натиски і розминання, і вироблятися, сидячи або лежачи на боці.

Дихальної гімнастики мало хто з мам приділяє належну увагу. А адже її прийоми допомагають не тільки під час пологів, знімаючи больові відчуття, але і під час вагітності. В останньому триместрі жінки часто скаржаться на задишку і проблеми з диханням, що вкрай шкідливо для дитини, позбавляючи його необхідної кількості кисню. Тому дихальна гімнастика є одним з кращих помічників жінок в підготовці до пологів і нехтувати ним не варто.

Вибір лікаря і пологового будинку

Сьогодні вагітні можуть вибирати не тільки пологовий будинок, але й лікаря, який прийме у них пологи. Тому підготовка до появи на світ малюка супроводжується болісним пошуком кращого місця та спеціаліста.

Велика частина жінок вважає за краще заздалегідь укладати договір про обслуговування з медичним закладом, щоб бути спокійною за своє здоров'я і умови перебування в лікарні. Найчастіше критеріями вибору стають наступні характеристики: умови в передпологовому, пологовому та післяпологовому відділеннях; відгуки про персонал у пологовому відділенні; професіоналізм неонатологів; можливість отримання додаткових послуг; вартість ведення пологів; рейтинг установи.

Не зайвим буде почитати відгуки про пологовому будинку на форумах. Але варто брати до уваги той факт, що всі думки є суб'єктивними і за підсумком можуть не збігатися з вашими враженнями при особистому візиті до установи.

Вибір лікаря набагато більш важливий для майбутньої матері, ніж місця, де вона буде народжувати. Навіть самий розрекламований доктор, з яким особисто вам не комфортно, не зможе полегшити родовий процес. Зазвичай вже з першого погляду жінка розуміє, що з цим лікарем їй спокійно. А в цьому випадку пологи будуть проходити набагато легше, і не залишать неприємних спогадів.

Хочеться сказати про те, що не варто гнатися за самими затребуваними акушерами. Вони дуже зайняті, тому не зможуть приділити вам належної уваги і часто ставляться до своїх пацієнтів як до способу заробити. Тому обов'язково познайомтеся з лікарем за кілька місяців до пологів, адже в стресовій ситуації вам буде простіше спілкуватися з уже знайомою людиною.

Разом готуємося до народження дитини: що треба знати про партнерських пологах

Популярність пологів з партнером в нашій країні неухильно зростає. Найчастіше жінки обирають на цю роль кандидатуру чоловіків, але відомі випадки пологів разом з мамою, свекрухою й навіть подругою. Лікарі позитивно оцінюють таку практику, запевняючи, що партнер дає жінці відчуття спокою і комфорту. Однак важливо враховувати кілька чинників, перш ніж вирушати на партнерські пологи: Бажання брати участь у такому важливому для вагітної процесі повинно бути щирим. Ні чоловік, ні інші кандидати на цю роль не повинні піддаватися на вмовляння жінки, якщо не хочуть цього. Довіра до партнера. Майбутня мати повинна безмежно довіряти людині, з яким піде на пологи. Цей процес може показати її не з найкращої сторони, тому тут важливі людські відносини. Чоловік вагітної або будь-який інший обраний партнер повинні спокійно ставитися до крові. Нічого доброго не буде, якщо в самий відповідальний момент той, хто покликаний підтримувати жінку, впаде в непритомність. Певний склад характеру. Свій вибір необхідно зупиняти на людину, що має на вагітну якийсь вплив, який до неї підхід і володіє самовладанням. Адже пологи – це непередбачуваний процес, і він може протікати по-різному.

Важливо визначитися з партнером заздалегідь, так як йому необхідно прослухати курс лекцій та здати кілька аналізів крові. Також від нього лікарям знадобляться результати флюорографічного дослідження.

Готується до поїздки в пологовий будинок

Що потрібно приготувати до народження дитини з речей? Ці питання хвилюють всіх матусь без винятку. Тому вони скуповують масу речей, велика частина яких навіть не знадобиться їм у подальшому. Досвідчені мами радять за місяць-півтора до пологів подбати про купівлю ліжечка і коляски, а також приданого для малюка. У нього слід включити: підгузники різного розміру; пелюшки (одноразові, фланелеві і тонкі); одяг (кілька чепчиків, бодіки, сорочечки та повзунки, а також комплект святкового одягу на виписку); засоби гігієни (вологі серветки, тальк, дитячий крем); соски та пляшечки.

Всі перераховані речі потрібно підготувати до використання і покласти так, щоб молодий батько добре знав про їх місцезнаходження.

За місяць до передбачуваних пологів потрібно зібрати дві сумки: з документами і речами, призначеними для поїздки в пологовий будинок. У пакет необхідних документів входять: паспорт, обмінна карта, страховий поліс, родовий сертифікат і договір на надання послуг в пологовому будинку. Список речей буде більш довгим. У нього потрібно включити мобільний телефон, зарядний пристрій і посуд. Також покладіть в пакет дві пари взуття (для душа і палати), халат, нічну сорочку, гігієнічні приналежності (гель для душу, необхідний косметичний мінімум, вологі серветки, післяпологові прокладки з високим ступенем поглинання, одноразові вкладиші в бюстгальтер), одноразові пелюшки, бандаж (якщо він необхідний). Також можна взяти з собою питну воду без газу, банани і плитку шоколаду на випадок тривалих пологів.

Друга дитина в сім'ї: чи потрібно готуватися

В суспільстві побутує думка про те, що друга вагітність і пологи не вимагають підготовки, так як мама вже має певний досвід. Проте саме в ньому і полягає пастка для вагітної жінки. Справа в тому, що кожна вагітність навіть у однієї і тієї ж дівчини протікає по-різному. Це відноситься і до процесу пологів. Тому не можна очікувати, що друга вагітність буде ідентичною першої. До того ж первісний досвід може бути негативним і у жінки формуються цілком реальні страхи, які мають під собою основу. Тому питання, як підготуватися до народження другої дитини, цілком актуальний.

Лікарі кажуть, що робити це потрібно так само ретельно, як і у випадку з першою вагітністю. Але психологічній підготовці необхідно приділити більше уваги, щоб позбавити жінку від фобій і страхів. У разі якщо перша вагітність і роди залишили самі неприємні враження, незайвим буде попрацювати з кваліфікованим психологом. Так як подібна травма може стати серйозною перешкодою для благополучного результату вдруге.

Окремо хочеться згадати про підготовку старшого малюка в сім'ї до нової для себе ролі. Не всі дітлахи радісно сприймають таку новину, тому основним завданням тата і мами є настрій своєї дитини на позитивний лад по відношенню до майбутнього братика чи сестрички. Автор: Ольга Пашута 20 Липня, 2018Категория: Дом и семья